تیتر خبرها

ضریب امگا مک دونالد (McDonald’s omega) جایگزین ضریب آلفا کرونباخ (Cronbach’s alpha) آموزش نصب و اجرا

ضریب آلفای کرونباخ به عنوان رایج ترین و قدیمی ترین آزمون سنجش پایایی با روش سازگاری درونی و برگرفته از مقاله کرونباخ در بیش از 70 سال پیش است و علی رغم نقد های جدی تعدادی از محققین و حتی خود کرونباخ بر مقاله خود و اینکه معتقد است کسانی که به ضریب او استناد می کنند حتی مقاله او را یکبار نخوانده اند نمی تواند متوجه این اندازه اصرار و مقابله با تغییر از طرف محققین در پژوهش های خود نمی گردد. آیا وقت آن نرسیده که آگاهانه عمل کنیم و بدانیم این تاکتیک آماری هم مثل بسیاری از تاکتیک هایی که در تحقیقات استفاده می کنیم ضعیف و حتی نادرست است؟ آیا نباید از جایگزین های بروز با رشد روش های آماری و نرم افزار های پیشرفته بهره ببریم؟(Moradi & Miralmasi, 2020, p. 2)

در کلاس های آکادمی تحلیل آماری بیش از 10 سال است این نقد در کنار صد ها نقد بزرگ دیگر در یک رویکرد انتقادی با محققین در میان گذاشته می شود و در مقابل راهکارهای لازم که یک پارادایم انتقادی ملزم به ارائه آن می باشد عرضه می گردد. اما متاسفانه برخی این مطالب را بدون استناد دهی و  بیان مقدمات لازم به صورت ناقص از کلاس ها در جاهای دیگر ارائه و از تاثیر گذاری آن بسیار می کاهند و بر هدف ما که اصلاح رویه های پژوهشی است لطمه می زنند. لذا در این بخش تصمیم گرفتیم بخشی از مطالب دوره ها که پیرامون تحلیل حساسیت بوده و نیاز به استفاده از ضرایب پایایی سنج با کیفیت بالا و بروز می باشد را معرفی کنیم تا بتوانیم زمینه لازم برای مطالعه در این حوزه را برای عزیزان آماده نماییم.

همانطور که بیان شد محققین خصوصا در پژوهش های داخلی به ضریبی با انواع مشکلات کوچک و بزرگ استناد می کنند که مقاله آن بیش از 70 سال پیش و در سالهای پس از جنگ جهانی دوم نوشته است. در زمان نوشتن این مطلب این مقاله بر اساس اطلاعات موتور جستجوی گوگل اسکالر تعداد 57522 استناد دریافت کرده است که از مقاله رسیدن به DNA در بشر بیشتر است

تعداد استنادات مقاله بسیار قدیمی کرونباخ

عجیب تر این است که علی رغم این همه رشد و پیشرفت در تکنولوژی، نرم افزار، روش پژوهش و غیره چه در مقالات داخل کشور و چه در خارج کشور خصوصا در رشته های علوم انسانی و اجتماعی، همچنان مورد استفاده،رایج و مقاوم در مقابل تغییر است. حال آنکه از خود کرونباخ تا بیش از 10 مطالعه انتقادی دیگر بر مشکلات فراوان این ضریب و راه های جایگزینی تاکید نموده اند. علاوه بر تدریس موارد مربوطه در کلاس جهت مطالعه بیشتر جامعه آکادمیک مقاله ای با پارادایمی انتقادی و بصورت تفصیلی را در ادامه مقالات انتقادی داخلی و خارجی که در دوره ها به آن اشاره می شود و با ذکر ادبیات بروز دنیا در این حوزه نگارش شده است را معرفی و لینک مشاهده آن را در قسمت زیر قرار می دهیم.

باید ذکر کنیم به دلیل بحث حقوق معنوی و کپی رایت مجله مربوطه،  آکادمی متن کامل مقاله و مشاهده چکیده و موارد دیگر را نمی تواند در سایت قرار دهد و تنها برای مطالعه و آشنایی با مرور های ارزشمند دنیا که در این مطالعه اشاره شده و استناد به آن لینک صفحه مجله مربوطه را قرار می دهد و بزودی متن کامل آن هم در سامانه  مجله مربوطه قرار می گیرد.

 

لینک مقاله مربوطه:

نقد روایتی پژوهش‌های پوزیتیویستی علوم انسانی ازنقطه‌نظر تعمیم‌پذیری و قابلیت اطمینان سنجه‌ها با پیشنهاد جایگزینی امگا مک‌دونالد (موردمطالعه: پژوهش‌های بازاریابی)

اطلاعات کتاب شناسی با فرمت APA

مرادی, م., خیری, ب., & میرالماسی, آ. (2022). نقد روایتی پژوهش‌های پوزیتیویستی علوم انسانی ازنقطه‌نظر تعمیم‌پذیری و قابلیت اطمینان سنجه‌ها با پیشنهاد جایگزینی امگا مک‌دونالد (موردمطالعه: پژوهش‌های بازاریابی). روش شناسی علوم انسانی. https://doi.org/10.30471/mssh.2022.8241.2285

Moradi, M., Kheiry, bahram, B., & Miralmasi, A. (2022). Narrative Critique of Humanities positivist Research from the Perspective of Generalizability and Reliability of Measures by By proposing to replace McDonald’s omega (Case Study: Marketing Research). Research Institute of Hawzah and University(RIHU). https://doi.org/10.30471/mssh.2022.8241.2285

 

روش نصب بسته آزمون امگا 

ابتدا بسته را از لینک زیر دانلود نمایید

لینک دانلود بسته

سپس فایل مربوطه اکسترکت فایل نمایید و از حالت RAR خارج کنید(دقت شود این بسته بر خلاف ادعای برخی که از عدم آگاهی برخی سو استفاده کرده و دزدی می کنند نه توسط آقای علی یا ابولفضل یا فرهاد و ….نوشته نشده است و صرفا در دستورات آن دست برده و اسم خود را با بی اخلاقی وارد می کنند. اطلاعات کتاب شناسی نویسنده بسته برای نرم افزار های مختلف در زیر آورده شده است.

Hayes, A. F., & Coutts, J. J. (2020a). Use Omega Rather than Cronbach’s Alpha for Estimating Reliability. But…. Communication Methods and Measures, 14(1), 1–24. https://doi.org/10.1080/19312458.2020.1718629

 

اکنون SPSS  نصب شده در کلاس که از سایت آن را دانلود و نصب کرده اید باز کرده و مراحل زیر را که به صورت تصاویر گذاشته شده است طی نمایید(البته با نامه هایی که از جانب بسیاری از جمله آکادمی به IBM زده شده این آزمون را به صورت خودکار در SPSS 28 مشاهده کردید. این بسته برای ورژن های قبلی است)

مرحله 1

مرحله 2 با ظهور پنجره نصب به آدرس فایل اکسترکت شده بروید و مطابق با تصویر فایل با فرمت SPD را انتخاب و OPEN کنید

و در نهایت OK را بزنید

 

مرحله 3 ) اکنون یکبار نرم افزار بسته و دوباره اجرا کنید و به مسیر اجرای آزمون آلفای کرونباخ که قبلا میرفتید رجوع کنید. مشاهده می کنید که پنجره آزمون امگای مک دونالد ایجاد شده و می توانید آیتم های اندازه گیری کننده یک متغیر مکنون را به سمت راست منتقل کرده و سپس با یکدیگر تحلیل حساسیت را برای متغیر های مرتبه اول و دوم در کلاس ها بیاموزیم.

 

دکتر آیدا میرالماسی

دکتر محسن مرادی

 

بررسی مقالات و مطالب زیر به شما توصیه می شود.

 

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *