تیتر خبرها

آموزش کاربردی و به زبان ساده نرم افزار spss

آموزش کاربردی و به زبان ساده نرم افزار spss

اولین بار در سال ۱۹۸۴ نرم افزار اس پی اس اس به عنوان یک سیستم تحلیل آماری تحت داس توسط شرکت آی بی ام تولید گردید و سپس نسخه ویندوز آن در سال ۱۹۹۲ طراحی شد.در ایران نیست این نرم افزاردر ۲۰ سال اخیر سهم بالایی را از تجزیه و تحلیل آماری پروژه ها به خود اختصاص داده است.

اما نکته اساسی این است که پردازش و فرآوری درست و علمی داده های تحقیق  لاینفک تحقیقات علمی قلمداد می شود چه بسیار دانشجویانی که علیرغم در اختیار داشتن داده های درست به خاطر تشخیص و اجرای نادرست آزمون های آماری،  یافته های شان از خطا بالا و قابلیت اتکای بسیار پایینی برخوردار  برگزاراست. نکته اساسی این است که  نباید این نرم افزار هدف یک تحقیق تلقی شود، باید دانست که این بسته نرم افزاری صرفاً یک وسیله در دستان محقق برای تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده است.متاسفانه کلاس ها کارگاه‌های این نرم افزار که در دانشگاه ها و موسسات مختلف برگزار می شوند این موضوع را مورد دقت قرار نمی‌دهند  به طور مرتب شاهد محققینی هستیم  تمام اجزاء و گزینه های این نرم افزار را می شناسند اما یک فرضیه ساده را به درستی آزمون نمی کنند. از نظر نگارنده شخصی به این نرم افزار تسلط دارد که به رسالت ساخته شدن این نرم افزار پی برده باشد یعنی اگر شخصی ادبیات و پیشینه پژوهش، روش تحقیق مدرن و و پیش‌فرض‌های آزمونهای  آماری را بداند حتی اگر این نرم افزار را تاکنون ندیده باشد می توان ادعا نمود این محقق از شخصی که بدون دانش لازم به تمام گزینه ها و منوها نرم افزار تسلط دارد، بیشتر با اس پی اس اس آشنا است.

مثلا به فرضیه زیر که در کلاس های آکادمی تحلیل آماری ایران مطرح گردیده است توجه کنید:

فرضیه: نمره  زبان آیلتس دانشجویان دختر و پسر با هم تفاوت دارد.

 اگر این فرضیه یا فرضیاتی شبیه به این در تحقیقی مطرح شود بی درنگ کسانی که این نرم افزار را به صورت کاربردی و عمیق فرا نگرفته اند می گویند باید با آزمونی مثل t دو نمونه مستقل در نرم افزار اس پی اس اس آن را سنجش نمود زیرا نمره زبان متغیر کمی و نیز با سنجش انجام شده توسط آزمون کولموگروف اسمیرنوف نرمال نیز تشخیص داده شده است. دقیقا این همان اشتباهات فاحشی است که پیش از این به آن اشاره کردیم زیرا کتابهای فارسی و دوره های آموزشی سطحی چند آزمون را مثل تی تک نمونه ای، تی دو نمونه مستقل ،‏t دو نمونه وابسته،  آنوا و غیره را برای فرضیات تفاوتی یا مقایسه ای بیان کردند و در صورتی که با آزمونی که آن نیزمورد تشکیک است نرمال بودن توزیع داده ها بررسی گردیده، و در صورت  و در صورت عدم پیروی از الگوی زنگوله نرمال، آزمون هایی مثل آزمون دو جمله ای، آزمون یومن ویتنی، آزمون ویلکاکسون و یا آزمون کروسکال والیس استفاده می شود و این کل اطلاعاتی است که پیرامون فرضیات تفاوتی به ما داده می شود.

 از طرفی در فرضیات رابطه ای مثالی دیگر می زنیم.

فرضیه: تحصیلات با درآمد رابطه دارد.

 فرض کنید هر دو متغیر در سطح سنجش ترتیبی قرار داشته باشند آنگاه محققی که مطالب را بدون عمق لازم فرا گرفته است بی درنگ آزمون همستگی آزمون مانند همبستگی اسپیرمن را برمی گزیند و خطا در آزمون فرضیه از همین نقطه آغاز می شود.

فرضیات علی وضعیتی به مراتب بدتر دارند زیرا spss با آزمون هایی با محدودیت بسیار بالا مثل رگرسیون های چند گانه از انطباق مشاهدات در نمونه با آنچه در جامعه آماری مورد انتظار هستند، عاجز می باشد و همچنان نیز همانند آزمون های دیگر خطای عدم محاسبه روایی و پایایی سازه با آزمون هایی مثل حداکثر مجذور واریانس مشترک و یا میانگین آن ها و یا آزمون هایی مثل فورنل و لارکر و یا HTMT دست در گریبان هستند.

بنابراین آموختن SPSS اجرای چند آزمون پیش پا افتاده نام برده شده در قسمت قبل نیست.در حقیقت نرم افزار spss همانند سایر نرم افزار های تحلیل آماری مادر و وظایفی را برعهده دارد. اگر بخواهیم مهمترین وظیفه این نرم افزار را برای محققانی که قصد انجام پروژه هایی با رویکرد آمیخته را دارند را بیان می کنیم، می توانیم آن را یک پل ارتباطی بین اکتشافات انجام گرفته در تحقیق کیفی و ازمون فرضیات ساخته شده در نرم افزار های کمی بدانیم. در حقیقت کار این نرم افزار بعد از کد گذاری های اولیه در نرم افزار های تجزیه و تحلیل کیفی مانند MAXQDA NVIVO و یا ATLASTI آغاز می شود  و در این مسیر پس از ساخت شاخص های اندازه گیری کننده از این کد ها، SPSS نقش آفرینی می کند. آمار توصیفی، پیش پردازش ها روی داده های اولیه، آزمون های پایایی گانمن، آزمون های روایی و پایایی سازه، تحلیلی اکتشافی و …….تنها بخشی از مسیری است که این پل ما را به سمت آزمون نهایی فرضیات همراهی می کند.

بنابراین آکادمی تحلیل آماری ایران بر خلاف دوره های روتین و تکراری برآمده از کتب فارسی تلاش می کند که به صورت کاربردی همراه محققین باشد و علاوه بر یادگیری مقدمات و آشنایی با فضای نرم افزار و انواع دستورات مختلف که جزیی جدایی ناپذیر از آموزش برای افرادی است که به تازگی پای در این عرصه نهاده اند، تلاش می کند با مثال های آکادمیک به صورتی کاملا ساده و روان به محققین گذشتن از این پل ارتباطی را بیاموزد.

تا زمان نگارش این مطلب بیش از 180 کارگاه 24 نفره در تهران و بسیاری از شهر های دیگر و نیز سازمان های مختلف با موفقیت برگزار شده است و محققین توانسته اند گواهی نامه بین المللی از اتریش، انگلیس و یا آمریکا دریافت نمایند. دقت نمایید این مرکز دارای گواهی نامه های با رجیستر در کشور های دیگر است. یعنی ادعا می شود تنها مرکزی است که گواهی نامه بین المللی به معنای واقعی ( نه صرفا کاغذی که یک پرینت با نوشته های لاتین روی آن شده است و متاسفانه به جهت رقابت با این موسسه در گوشه و کنار به افراد داده می شود)، آن را به فارغ التحصیلان خود از دوره ها ارائه می کند.

دوره SPSS پنج روزه آکادمی تحلیل آماری ایران شامل چهار محتوای اصلی است:

  • روش پژوهش مدرن
  • مطالب آماری مورد نیاز برای انجام پژوهش
  • نرم افزار و روش آزمون فرضیات
  • نحوه ارائه گزارش تحقیق در قالب پایان نامه و مقاله

همچنین تلاش می شود دانشجو ابتدا با فضای نرم افزار آشنا گردیده و قدم قدم با استاد دوره پیش رود و مطالب پایه ای مثل ورود  داده ها و پیش پردازش های مختلف و دستورات ابتدایی را بیاموزد، سپس در قالب انواع دسته بندی های روش شناسی فرضیات به آزمون آن ها و تجزیه و تحلیل و تفسیر آن ها پرداخته شود. همچنین کلیه روش های نادرست چه از نگاه روش شناختی، و چه آماری و نرم افزاری که در رساله ها و مقالات فارسی مورد استفاده قرار می گیرد به بوته نقد گذاشته می شود. خوشبختانه هر محققی بعد از پایان دوره قادر خواهد بود پروژه های سازمانی و آکادمیکی که نیاز به تجزیه و تحلیل با SPSS دارد را خودش به تنهایی انجام دهد.

افتخار ما این است که تاکنون محققی در موسسه ما تنها به یک دوره اکتفا نکرده است و خوشبختانه با کسب رضایتی در سطح مناسب ، حداقل در دو دوره دیگر موسسه نیز شرکت نموده است و موسسه از محققیینی کاملا وفادار نسبت به دوره های برگزار شده در مدت زمان 6 سال اخیر برخوردار است. شرکت در این دوره های کاربردی و تضمینی را به شما محققین مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پیشنهاد می کنم. زیرا محققینی که تحقیقات کمی و یا آمیخته دارند، حتی اگر از بخش اصلی تحلیل پروژه آن ها استفاده از نرم افزار هایی مثل لیزرل، ایموس، پی ال اس، و…. باشد باز هم از این نرم افزار بی نیاز نخواهند بود و بخش های مهمی از تجزیه و تحلیل پروژه آن ها به این نرم افزار و استفاده درست از آن بستگی دارد.

 

از کپی کردن مطالب سایت یا کانال بدون ذکر منبع خودداری شود.

آدرس کانال تلگرام: https://telegram.me/analysisacademy

 

درباره ی admin

2 دیدگاه

  1. من دوست دارم توی دوره شرکت کنم ولی متأسفانه سه شنبه ها قادر به شرکت توی کلاس نیستم

    • عزیزم مشتاق هستیم. ایشالله تا دکتر ایران هستند از این دوره ها استفاده کنید. ما داریم تلاش می کنیم لاقل دوره های بعدی هم بزارن. امیدوارم بشه. اگرم نشه باید رفت سراغ اساتید دیگه. هرچند دکتر مرادی حتی بچه های خارج از کشورشون ممی گن که بدون جایگزین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *