تیتر خبرها

محاسبه اندازه اثر d کوهن

محاسبه اندازه اثر d کوهن

اندازه اثر قلب تپنده فرا تحلیل و موتور محرک آن برای مقایسه و ترکیب نتایج مطالعات کمی مختلف با نتایج متناقض، کیفیت های ابزار های متفاوت، جامعه و نمونه گوناگون، عملیات میدانی مختلف و غیره است. در حقیقت هر تحقیق جهت ترکیب و مقایسه با تحقیقات دیگر به شاخصی استاندارد تحت عنوان اندازه اثر تبدیل می شود. به طور کلی دو دسته اندازه اثر وجود دارد. یک دسته اندازه اثر های دو وجهی برای داده های دو وجهی و دیگری اندازه اثر های پیوسته هستند که دو شاخص r , d آن ها را نمایندگی می کنند. پیش از این به صورت مفصل در کلاس های آکادمی تحلیل آماری ایران و خصوصا کلاس فرا تحلیل و نیز تعیین حجم نمونه به این دو شاخص پرداخته شده و نحوه محاسبه آن ها در نرم افزار ها مورد آموزش قرار گرفته است. در این آموزش تصویری جهت تکمیل آموزش های قبلی نحوه محاسبه دستی محاسبه اندازه اثر d کوهن با یک انیمیشن ساده مورد بحث قرار گرفته است. البته خاطر نشان می شوم که همانطور که در دوره meta analysis خدمت عزیزان گفته شد همه ضرایب تحقیقات علی، رابطه ای و تفاوتی قابل تبدیل به دو شاخص r , d هشتند و این دو شاخص هم قابل تبدیل به هم می باشند.(مرادی، 1397)

از کپی کردن مطالب سایت یا کانال بدون ذکر منبع خودداری شود.

آدرس کانال تلگرام: https://telegram.me/analysisacademy

مقالات مرتبط

فراتحلیل

آشنایی با فرا تحلیل

فرا تحلیل چیست

رویکرد های آماری فرا تحلیل

درباره ی admin

14 دیدگاه

 1. سلام و درود بر شما. ممنون از لطفتون. خلاصه و مفید

 2. میشه محبت کنید طریقه گزارش ان را در تحقیق ذکر فرمایید. مثلا در تی تست . بودن تفاوت معنا دار یا عدم تفاوت معنادار بین دو گروه. در کنار پی ولیو باید گزارش بشه؟

 3. سلام. خیلی عالی بود. واقعا استفاده کردم.
  یک سوال هم داشتم. اینکه در Wilcoxon Mann-Whitney test اندازه اثر را چگونه می توان تعیین کرد؟

  • سلام عزیزم هر کردوم از آزمون ها یک فرمول داره. اما اگر بخوای همرو حفظ کنی سخت میشه. بنابراین پیشنهاد می کنم از نرم افزار مثل cma که برای فراتحلیل استفاده میشه استفاده کنی. اگر خواستی بگو تا مقاله ای بفرستم و فرمولش رو ببینی. اما پیشنهاد اولم بهتره

 4. بسيار كاربردي بود استاد عزيز

 5. زهره عابدی زاده

  سپاس عالی و بسیار کاربردی

 6. لطفاً نحوه محاسبه با نرم افزار cma را نیز توضیح دهید. خیلی ممنون

  • سلام ناصر جان. کلاس های meta analysis مرتب بعد از تسلط هر 200 نفر از دوستانی که در کلاس های کمی شرکت کردند برگزار می شود. چون برای استفاده از نرم افزار باید ابتدا بر چند نرم افزار کمی تسلط داشته باشند. الان حدودا در این 10 سال 500 مقاله فراتحلیل با ضریب تاثیر بالای 5 توسط عزیزان دوره ها نوشته شده است. اما آموزش این موردی که گفتی با تمام شروطی که گفتم حدودا 40 ساعت زمان می خواد

 7. سلام استاد. خیلی به زبان ساده بیان کردید. مرسی. مخصوصا اندازه اثر . استاد اندازه اثر همون ضریب اتا میشه در خروجی اماری روش های مانند مانوا و …؟
  و اینکه چگونه از اموش های شما بهره ببریم؟ کلاس برگزار میکنید؟ لطفا اطلاعاتی در این خصوص بفرمایید. ممنون

  • ممنونم عزیزم. از طریق شرکت در کلاس های بین المللی آکادمی. با شماره خانم دکتر میرالماسی تماس بگیرید. راهنماییتون می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *