تیتر خبرها

آشنایی با پایگاه علمی اسکوپوس Scopus

آشنایی با پایگاه Scopus

اسکوپوس (Scopus) بزرگترین پایگاه چکیده و نمایه های استنادی جهان است. یکی از ابزار های سریع و جامع برای جستجوی منابع علمی به‌شمار می‌رود. اسکوپوس  یکی از محصولات ناشر هلندی الزویر (Elsevier) است. در واقع این پایگاه، بزرگترین پایگاه داده های استنادی علوم شامل مجلات علمی، کتاب ها و مقالات کنفرانس است. این پایگاه ابزار خوبی برای پژوهشگران در حوزه های مختلف است و میزان استنادات مقاله‌ها و کتابها به همراه متن آن‌ها را در اختیار قرار می‌دهد. به عبارت دیگر علاوه بر جستجو و دسترسی به مقالات معتبر می توان فعال‌ترین نویسنده گان ، سازمان ها، مراکز تحقیقاتی و مجلات بسیار معتبر را که در کلاس های آکادمی تحلیل آماری به صورت مداوم بر آن ها تاکید می شود را در حوزه موضوعی خاص  مشخص کرد. این پایگاه با پوشش میان رشته‌ای وسیع خود، مجلات علمی، کتب و مجموعه مقالات کنفرانس را در زمینه های تکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم انسانی ارائه می‌دهد. همچنین امکان جستجو در ثبت اختراعات و خلاصه کتب و دانش نامه ها و مقالات پادکستی را که در کلاس های لاتک و مندلی آکادمی تحلیل آماری مورد بحث واقع شد را نیز فراهم می‌کند.

پایگاه اسکوپوس اطلاعات کتابشناختی بیش از ۵۶ میلیون سند از بیش از ۵۰۰۰ ناشر جهان را جمع آوری کرده است. در مجموع این پایگاه اطلاعات بیش از ۲۰۰۰۰ مجله علمی پژوهشی را در خود نمایه کرده است. اسکاپوس امکان جستجو در مقالات Article-in-press ( مقالاتی که برای چاپ، پذیرش شده اند ولی هنوز به مرحله چاپ نرسیده اند.) را نیز فراهم کرده است. محققین دوره های فراتحلیل و مرور سیستماتیک آکادمی تحلیل آماری فراموش نکنند که یکی از مهمتریم مراحل بررسی مقالات منتشر نشده در حوزه موضوعی کار مرور سیستماتیک بود و اسکوپوس شما را می تواند در آن یاری رساند. پوشش موضوعی اسکاپوس علوم زیستی، پزشکی، علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی است.

همانطور که بیان شد اسکوپوس پایگاه داده‌های استنادی است و اگر شما دنبال جستجوی اسناد و تجزیه و تحلیل نتایج جستجو هستید، این پایگاه به شما امکان می‌دهد، دید عمیقی به تحقیقات خود را داشته باشید. همچنین کارشناسان خارجی و مشارکت‌کنندگان بالقوه را پیدا می‌کنید و برای تامین مالی یا حمایت از نیازهای تحقیقاتی خود از آن ها یاری گیرید.

این پایگاه از طریق اطلاعات با کیفیت بالا و محتوای جامع به ابزاری هوشمند که ردیابی، تجزیه و تحلیل و تجسم تحقیقات را آسان می‌سازد تبدیل شده و از جمله معیارهای تحقیق و یکپارچه سازی ساده،  استفاده از Scopus  به عنوان یک پلت فرم برای خدمت به تمام نیازهای تحقیقاتی است. علاوه بر این، با استفاده از ابزارهای هوشمند برای تجزیه و تحلیل و تجسم تحقیقات، Scopus شما را قادر می سازد تا علم خود را فراتر از متن پیشرفته کنید.

با اسکوپوس شما به راحتی و بسیاز کارآمد می توانید اطلاعات در همه رشته ها را در یک مکان پیدا کنید و به هزاران عنوان، میلیون‌ها نفر از پروفایل های نویسنده و میلیاردها نقل قول از منابع ذکر شده دسترسی داشته باشید.

روش های سرچ در اسکوپوس  

  1. Document Search
  2. Author Search
  3. Affiliation Search
  4. Advanced search

Document Search

در قسمت Document Search امکان جستجوی موضوعی وجود دارد. در جعبه ی جستجو، کلید واژه خود برای جستجو در عنوان و چکیده اسناد را وارد کنید.

از منوی آبشاری روبروی آن فیلد دلخواه از قبیل عنوان مقاله، چکیده، نویسنده و … را انتخاب و جستجوی خود را به آن فیلد محدود کنید. در مورد این فیلدها، در ادامه توضیح داده خواهد شد.

All Fields: امکان جستجوی کلیدواژه های مورد نظر در همه ی فیلدها را فراهم میکند.

Article Title, Abstract, Keywords: جستجو در عنوان مقاله، چکیده و کلیدواژه ها

Authors: جستجو در نام نویسندگان

First Authors: جستجو در نام نویسنده ی اول

Source Title: جستجو در منبعی که مقاله یا بخشی از کتاب در آن منتشر شده است 

Article Title: جستجو در عنوان مقاله

Abstract: جستجو در چکیده

Affiliation: جستجو در وابستگی سازمانی نویسنده (سازمانی که نویسنده وابستگی خود را به آن اعلام کرده است.)

Language: انتخاب زبان جستجو

ISSN: جستجو بر اساس شماره استاندارد بین المللی مجله

CODEN: کد منحصر به فرد برای شناسایی انتشارات مختلف

DOI: جستجو بر اساس شماره دیجیتالی مقالات

References: جستجو در منابع و مآخذ

Conference: جستجو در نام کنفرانس

Chemical Name: جستجو در نام شیمیایی مواد

CAS Number: جستجو بر اساس شمارهای که به مواد شیمیایی اختصاص داده شده است.

گزینه Add search field جعبه های جستجو را افزایش می دهد. در قسمت Limit to، محدودیتهایی مانند محدوده سالی (Date Range)، نوع مدرک (Document Type) و محدوده موضوعی (Subject Areas) را اعمال کنید.

 

Author Search

این گزینه امکان پیدا کردن مدارک یک نویسنده خاص را فراهم می کند. برای جستجوی نام نویسندگان، در قسمت Author Last Name نام خانوادگی نویسنده و در قسمت Initials or First Name نام کوچک نویسنده را وارد کنید. در قسمت Affiliation می توان نام سازمان یا موسسه ای را که نویسنده به آن وابسته است ذکر کرد. در قسمت Subject Areas با توجه به نوع فعالیت نویسنده، گزینه های موضوعی مورد نظر را انتخاب نمایید. بر اساس اطلاعات وارد شده، رکوردهای مرتبط با آن شخص خاص بازیابی می شود.

ORCID: اسکوپوس به هر نویسنده کد ۱۶ رقمی منحصر به فردی اختصاص داده است که با وارد کردن آن کد در قسمت ORCID ID می توان مدارک آن نویسنده را جستجو کرد. این کد، برای تمایز دادن بین نویسندگان دارای نام مشابه، مفید است. همچنین نام نویسندگان ممکن است به فرمتهای مختلف نوشته شود که با داشتن کد هر نویسنده تمام مقالات نویسنده که نام وی با فرمتهای مختلف نوشته شده بازیابی خواهد شد.

بعد از جستجوی یک محقق، اطلاعات آن محقق، تعداد مقالات و مدارک منتشر شده از وی، تعداد استنادات و همچنین شاخص h-index آن محقق مشخص می شود.

اچ ایندکس شاخصی عددی، برای نشان دادن میزان بهره وری و تاثیرگذاری علمی دانشمندان به صورت کمی است و با در نظر گرفتن تعداد مقالات پر استناد افراد و تعداد دفعات استناد شدن آن مقالات توسط دیگران محاسبه میشود. به کمک این شاخص، میتوان محققان تاثیرگذار را از محققانی که صرفا تعداد زیادی مقاله منتشر کرده اند متمایز نمود. از این شاخص میتوان برای تاثیر گذاری علمی گروهی از دانشمندان نیز بهره برد، مثلا ایندکس اچ برای محاسبه تاثیرگذاری علمی دانشگاهها و دانشمندان یک کشور نیز قابل استفاده است. وقتی اچ-ایندکس برای شخصی به میزان ۵ است، یعنی تعداد ۵ مدرک (مثلا مقاله) دارد که به هر کدام دست کم ۵ بار استناد شده است.

Affiliation Search

با استفاده از این گزینه، می توان تولیدات علمی یک دانشگاه یا کشور را بدست آورد. در واقع برای جستجوی فعالیتهای علمی یک موسسه خاص می توان از این گزینه استفاده کرد. 

Advanced search

برای جستجوی پیشرفته، جامع و در مواردی که استراتژی جستجو خیلی طولانی است، میتوان از گزینه Advanced Search استفاده نموده و با استفاده از عملگرهای منطقی (and, or, not) و کدهای مختلف، جستجوی دقیقی را انجام داد. در کلاس های سرچ و جستجو در پایگاه های علمی بر روی این نوع کد ها و علائم تکیه می شود.

پس از سرچ شما شاهد این نتایج خواهید بود:

در صفحۀ نتایج، لیست رکوردهای بازیابی شده در اسکوپوس و همچنین لیست ثبت اختراعاتی (patents) که در ارتباط با جستجوی مورد نظر هستند، مشاهده می شود. اطلاعات هر رکورد شامل عنوان مقاله، اسم نویسندگان، تاریخ انتشار مقاله، منبع آن مقاله (Source Title) و تعداد استناد به آن مقاله (Cited by) است.

نام نویسنده های هر مقاله بصورت لینک می باشد یعنی با کلیک کردن روی یک نام، لیست تمام مقاله های آن نویسنده که در مجموعۀ scopus وجود دارد، قابل مشاهده است.

View at publisher: شما را به صفحۀ ناشر آن رکورد هدایت میکند.
Show abstract: چکیده مقاله را در همان رکورد نشان می دهد.
Related documents: رکوردهای مرتبط با رکورد مورد نظر را نمایش می دهد.

در صفحه نتایج، امکان مرتب کردن (sort) نتایج بازیابی شده به صورت دلخواه وجود دارد. با انتخاب Cited by ترتیب نمایش نتایج بر اساس میزان استناد به آنها خواهد بود. Relevance، نتایج را به ترتیب میزان وابستگی به کلیدواژه های وارد شده مرتب می کند. در سمت چپ صفحه نتایج، امکان محدود کردن نتایج بازیابی شده وجود دارد.
Search within results: با استفاده از این گزینه می توان در همان صفحه نتایج، جستجوی خود را با کمک کلید واژه های دیگری محدود کرد.
Refine: این گزینه برای محدود کردن نتایج جستجو با استفاده از دسته بندی نتایج از نظر منبع مقاله (Source Title)، نام نویسنده (Author Name)، سال انتشار (Year)، نوع مدرک (Document Type) و محدوده موضوعی (Subject Area) بکار می رود.

Limit to: امکان محدود کردن نتایج بازیابی شده را فراهم میکند ولی Exclude گزینه های انتخاب شده را از نتایج، حذف و بقیۀ نتایج را نشان می دهد. برای مثال چنانچه بخواهید از لیست نتایجی که برای یک جستجو مشاهده می شود رکوردهایی که از یک نویسنده خاص است را حذف کنید، در قسمت Refine Results نام آن نویسنده را انتخاب و گزینۀ Exclude را کلیک نمائید.

فراموش نشود برای دسترسی کامل به مقالات باید دارای یک پسوورد دانشگاهی باشید که نحوه تهیه این پسسوورد در کلاس های آکادمی تحلیل آماری تشریح شده است.

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *