تیتر خبرها

نرم افزار Mplus

نرم افزار Mplus

Mplus نرم افزاری است که بر اساس تخمین رگرسیون، تحلیل مسیر،تحلیل عاملی اکتشافی، تحلیل عاملی تاییدی ، مدلسازی معادلات ساختاری و مدلهای سری زمانی و با حضور متغیرهای آشکاری که می توانند کمی (پیوسته) ، سانسور شده، باینری (دو وجهی) وترتیبی و همچنین ترکیبی از انواع متغیر ها باشند اجرا می گردد. به عبارت دیگر ما زمانی که دارای متغیرهای وابسته باینری دووجهی (اسمی دو وجهی) و یا ترتیبی باشیم برای اجرای مدلهای رگرسیون مجبور بودیم که توسط نرم افزار spss با تعریف مقادیر مجازی یا تصنعی از رگرسیون لجستیک استفاده کنیم دانشجویان عزیز آکادمی تحلیل آماری ایران اطلاع دارند که انجام رگرسیونهای چندگانه با نرم افزار spssشامل محدودیتهای بسیاری از جمله انجام compute متغیرهای آشکار و عدم وجود شاخص های مناسب، همچنین عدم توانایی استفاده از مدلهای ساختاری پیچیده که در آن متغیرها نقش های مختلفی را در مدل طلب می کنند می باشند و همواره این سوال مطرح بود که پس چطور می توان متغیرهای اسمی و یا ترتیبی را در مدلهای معادلات ساختاری وارد نمود از طرفی از محدودیتهای دیگر بزرگ تحلیل عاملی اکتشافی(Efa) با نرم افزار spss این بود که همه متغیر ها باید کمی یا پیوسته می بود.

Mothen & Mothen در سال (1997) نرم افزاری را نوشتند که این محدودیتها را برطرف نمود این نرم افزار همان نرم افزار Mplusبود به طوری که شاخص های هر عامل در تحلیل عاملی اکتشافی و تحلیل عاملی تاییدی و نیز تحلیل مسیر و مدل معادلات ساختاری می تواند اسمی، ترتیبی و هم scale باشد و یا حتی ترکیبی از انواع متغیرهای ذکر شده را در تحلیلهای ذکر شده داشته باشیم. ویژگی دیگر در تحلیل های تک متغیره یا چند متغیره نرم افزار Mplus تخمین درست داده های مفقوده یا missing value  است همچنین نرم افزار Mplusتحلیل هایی مثل خوشه بندی داده ها و تحلیل های تعاملی و غیر خطی را توسط روش مشهور حداکثرنمایی انجام می دهد.

به طور خلاصه نرم افزار Mplus تحلیل های آماری پیچیده زیر را انجام می دهد:

 1. تحلیل عاملی اکتشافی(Efa)
 2. مدلسازی معادلات ساختاری(SEM)
 3. تحلیل نظریه سوال پاسخ
 4. تحلیل رشدی
 5. تحلیل بقا
 6. تحلیل های سری زمانی
 7. مدلهای آمیخته
 8. تحلیل چندسطحی
 9. تحلیل داده های میدانی پیچیده
 10. تحلیل بیزین
 11. شبیه سازی مونتکارلو
 12. مدلسازی ترکیبی طولی

اولین ورژن نرم افزار Mplusدر سال 1998 به بازار وارد شد و با استقبال بسیار مناسب از جانب علوم پژشکی، علوم اجتماعی، جامعه شناسی و مدیریت رو به رو شد. در حال حاضر ورژن 8نرم افزار Mplusیک ماهی است که وارد بازار جهانی شده است این درحالی است Mplus از سال 2012 که ورژن 7آن وارد بازار شده بود ورژن دیگری ارائه نکرده است.

ویژگی اصلی این نسخه نرم افزار Mplusاضافه شدن تحلیل های سری زمانی به صورت کامل به این نرم افزار است. خوشبختانه این نسخه بر روی کلیه سیستم عاملهای ویندوز مانند XP،7،8،10 قابل نصب می باشد . عزیزان با سیستم عامل مک نیز می توانند از نرم افزار Mplus استفاده نمایند. ورژن 8نرم افزار Mplus در دو نسخه دانشگاهی و دانشجویی وارد بازار شده است که نسخه دانشگاهی نرم افزار Mplus 595 دالار و نسخه دانشجویی نرم افزار Mplus195 دلار است که تفاوت آنها در تعداد یوزرهایی است که می توانند از نرم افزار Mplus استفاده کنند و در سایر توانایی های نرم افزار با یکدیگر تفاوتی ندارند. در آینده نزدیک زمان و تاریخ برگزاری دوره نرم افزار Mplus آکادمی اعلام می گردد.

محسن مرادی

استفاده از مطالب سایت و کانال آکادمی تحلیل آماری ایران بدون ذکر منبع غیر قانونی است

درباره ی admin

5 دیدگاه

 1. من نیاز به یک‌معلم خصوصی برای نرم افزار MPlus دارم خیلی سریع
  قیمتش هم موردی نداره
  فقط استاد خوبی باشه

  • عزیزم اولین و تنها کسی که تو ایران آموزش میده آقای دکتر محسن مرادی هستند. که دوره هاشون سه ماه قبل پر میشه. با خانم دکتر تماس بگیرید اگر معادلات ساختاری بلد هستید می تونید ثبت نام کنید اگرم نه که باید اول اون هارو بگذرونید. اقای دکتر انقدر سرشون شلوغه که کلاس خصوصی نمی تونن بزارن. تو هر کلاس حداقل 100 نفر حضور دارند

 2. با سلام
  “متغییر” صحیح نیست و تنها یک (ی) دارد. به این صورت نوشته می شود؛ متغیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *