تیتر خبرها
تعیین حجم نمونه در مدلسازی معادلات ساحتاری

تعیین حجم نمونه در مدلیابی معادلات ساختاری

از آنجا که روش شناسی مدلیابی معادلات ساختاری، تا حدود زیادی با برخی از جنبه های رگرسیون چند متغیری شباهت دارد، می توان از اصول تعیین حجم نمونه در تحلیل رگرسیون چند متغیری برای تعیین حجم نمونه در مدلیابی معادلات ساختاری استفاده نمود (هومن،۱۳۸۴،۲۲ 

در تحلیل رگرسیون چند متغیری نسبت تعداد نمونه (مشاهدات) به متغیرهای مستقل نباید از ۵ کمتر باشد. در غیر این صورت نتایج حاصل از معادله رگرسیون چندان تعمیم پذیر نخواهد بود (هیرو و همکاران ،۱۹۹۵، ۱۰۵).

نسبت محافظه کارانه تر ۱۰ مشاهده به ازای هر متغیر مستقل را هالینسکی و فلورت (۱۹۷۰) و میلر و کانس (۱۹۷۳) پیشنهاد نموده اند. از دیدگاه جیمز استیونس حتی در نظر گرفتن ۱۵ مشاهده به ازای هر متغیر پیش بین در تحلیل رگرسیون چند گانه با روش معمولی کمترین مجذورات استاندارد، یک قاعده سر انگشتی خوب به حساب می‌آید ( هومن، ۱۳۸۴، ۲۲).

پس به طور کلی در روش شناسی مدلیابی معادلات ساختاری تعیین حجم نمونه می تواند بین ۵ تا ۱۵ مشاهده به ازای هر متغیر اندازه گیری شده تعیین شود    :به طور مثال اگر پرسشنامه ای دارای ۴۵ گویه یا سوال است، حجم نمونه این تحقیق حداقل ۲۲۵ می باشد.

درباره ی admin

4 دیدگاه

 1. با سلام
  وقت شما به خیر
  خواهشمند است به دو سوال ذیل پاسخ دهید:
  در پزوهش اینجانب بیست ازمون یا تست مانند اضطراب وغیره ( انها به عنوان پیش بین ؛ میانجی و ملاک هستند ) وجود دارد.
  با توجه به این تعدادازمون ( بیست ) این پزوهش ؛ حجم نمونه حداقل و حداکثر چند نفرباید باشد؟
  ایاامکان دارد یک منبع انگلیسی برای تعیین حجم نمونه در مدلیابی معادلات ساختاری معرفی نمایید.
  با سپاس بیکران
  رضا

  • حجم نمونه به این سادگی تعیین نمیشه. نرم افزار داره. مراحل مختلف
   اونم برای معادلات ساختاری. این روش های سرانگشتی شرط های استفاده از نرم افزاره نه روش تعیین حجم نمونه

 2. با سلام
  وقت شما به خیر
  خواهشمند است به سوال ذیل پاسخ دهید:
  ایاامکان دارد یک منبع انگلیسی برای تعیین حجم نمونه در مدلیابی معادلات ساختاری معرفی نمایید.
  با سپاس بیکران
  رضا

  • Hair 2012 کتابش رو بخون هست.
   kline 2016 هم هست.

   بیشتر از 200 تا کتاب هست . دو تا از بهترین هارو نوشتم. اما این مطلبی که خوندی بحث های جدید توش مطرح نشده . چون در چند سال اخیر برای اینکه نمونه معرف جامعه باشه کارهای زیادی انجام می شود. مثلا حجم نمونه دیگه با فرمول های داغون و قدیمی کوکران و یا جدول کرچسی و مورگان بدست نمیاد. یا جامعه آماری خودش به چندین بخش و فهرست تقسیم می شه و یا بحث چهارچوب نمونه گیری. همه ی این نکات و نکات دیگه در اصلاحات صد ها مقاله دانشجویان از ژورنال های معتبر اومده. به همین دلیل ما کلا یک دوره آموزشی جدا برای تعریف این موارد ترتیب دادیم . شما هم به این مطالب قدیمی اصلا استناد نکن. روش تحقیق چند سالیه متحول شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *